Arcosanti

Sokrates yüzyıllar öncesinde, hayalinde bir devlet kurdu. Her insan tek bir işte var olmak için doğdu onun gözünde. Bu düşünceyle, insanın içindeki her yan eğer doğru işlevi görür ise en iyi devlet kurulacak, düzen bozulmayacak ve kendi kendine yetebilen bir devlet olacaktı. Bunu düşünmüş olacaklar ki Arcosanti kenti inşa edildi. Böylece yüzyıllar öncesinde Sokrates’in hayalinde kurduğu devlet günümüze uyarlanmış oldu.
Temeli 1970’lerde atılan günümüze dek değişerek ve gelişerek gelen Arcosanti, Arizona Çölü’nün ortasında kolektif bir şekilde büyüyen bir kent belki de bir devlet. Dışarıdan bir katkı almıyor ve kendi kendine yetiyor. Dini, dili, ırkı göz ardı ederek ve gönüllülük esas alınarak büyüyen kente 800’in üzerinde insanın katkısı var. Bu katkılar büyük bir enstalasyon örneği oluşturuyor. İnsan çeşitliliği Arcosanti’nin doğaya ait olmasının yanında dünyaya ait olmasını da doğuruyor. İçerisinde yaşam ve kültür alanları, tarımsal alanlar gibi çeşitli yerlerin yanı sıra, ünlü sanatçıların gelip konser verdiği mekanları da bulunmaktadır. Başta Sokrates’in hayalinde kurduğu devlet ideasından örnek alınarak oluşturulan Arcosanti, geleceğin şehirleşme sistemleri için bir bir protatip oluşturmaktadır.
Yer yüzünü yıkmadan, yer yüzüne dokunmadan ona ayak uydurarak yaşamanın formülü bu kentten geçer. Umarız ki tüm insanlar olarak doğayı kucaklayıp onunla yaşamayı öğreniriz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on telegram

Yazar

Yazar

Grafiker

Grafiker

Yazar

Grafiker