Attila İlhan

 Şiirin sanat olduğu kadar zanaat olduğunu savunan usta yazar, işçiliği bilmeyen bir kimsenin yazdığı mısralarda ciddiye alınabilecek bir şiir niteliği taşıyamayacağını savunur. Bazı şiirlerini vapurda yahut otobüste yazdığını dile getirerek şiirin aramakla değil kendiliğinden geldiğinde bulunacağından bahsetmiştir. Şiiri sevebilmesinin sebebinin kuşaktan kuşağa aktarılan aile yapısından geldiğini düşünür. Bir insan ancak şiire maruz kalarak büyürse şiiri sever der. Çünkü bir insan şiirle büyürse duyguları da bedeni gibi gelişecektir. 

 Attila İlhan aşk denilince akla gelen ilk yazarlardan biridir. Okurların Attila İlhan’ın yazılarında söylemek isteyip de birleştiremediği kelimeleri bulması onu bu denli sevilen bir yazar haline getirmiştir. Ancak yazarımız aşkını kimseninkiyle bir tutmaz, o imkânsız aşkı sevmiştir, ümitsizliğe yazmıştır mısralarını. 

 Attilla İhan’ı en çok şiirleri ile tanısak da kendisinin sadece şiirleri ile anılmasından rahatsızlık duymuş olacaktır ki şiirin onun hayatında çok yer tutmadığını söylemiştir. Astronomi ve astrofizik gibi konularla çok yakından ilgili olan yazarımız dönemin şartları ve biraz da babasının istememesi yüzünden bunlara yönelememiştir. Bu yüzden bilimkurgu eserlerini her zaman yakından takip etmiştir. Attilla İlhan sinemaya ilgisinden dolayı birçok senaryo yazmıştır. Yazdığı romanlardan bazılarının da senaryosunu yazarak sinema sektörüne adını yazdırmıştır. Aynı zamanda yıllarca gazetecilik yapmış olan Attila İlhan muhabirlikten sekreterliğe kadar gazeteciliğin tüm kademelerinde rol almıştır. Bir sanatçının söylemek istediği şeylerin hangi dalda daha güzel ifade edildiğini düşünürse onu seçmesi gerektiğini savunur. Yalnız bazı şeylerin şiirle ifade edilebileceğini düşünür. Hakkında birçok kitap yazılan ünlü yazar 80 yaşındayken bir kalp krizi sonucu hayata veda etmiştir. 

‘’Olur mu gecemi yeşile çalmak 

Yıldız çivilemek parmak uçlarıma 

Ölüm kadar çabuksa eğer yaşamak 

Hiç doğmamayı isterdim ama 

Bir kere doğmuşum ölmek yasak’’ 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on telegram

Yazar

Yazar

Grafiker

Grafiker

Yazar

Grafiker