Director’s Cut

Ortam hazırlanmış, tüm eksikler giderilmişti. Oyuncular büyük bir ciddiyetle rollerine bürünmüş hayalleri yansıtıyorlardı kameralara. Sahne, ışık, çekim ekipmanları tamamlanmış; setteki herkes yerlerini alarak adeta onun ağzından çıkacaklara odaklanmıştı. Ama ters giden bir şey olmalıydı ki derin nefes alarak arkasında director yazılı sandalyesinden doğruldu, elleriyle alnındaki teri silerek yüksek sesle komut verdi.

‘Kestik!’

Director’s Cut Nedir? Kısacası yönetmenin kurgusu olarak adlandırılsa da bu tanım yetersiz kalmaktadır. Filmin çekimleri bittikten sonra yönetmen, stüdyo şirketleri ve editörler bir araya gelerek filmin kurgusunu ve olay örgüsünü oluşturmaktadırlar. Varılan karar sonrası düzenlenen yapımda, çeşitli nedenlerden dolayı bazı sahneler çıkartılmakta veya ek sahneler oluşturulmaktadır. Çoğu zaman film yapımcıları ve stüdyo şirketleri filmlerin gelir gider ve maddi çıkarlarıyla ilgilenir, yönetmenler ise sanatsal kaygılar ile filmin hikayesine odaklıdır. Bu durum bazen fikir ayrılıklarına sebep olurken kimi yönetmenler stüdyo baskısı altında oluşmuş filmlerin kesilen sahnelerinden sonra, kendi kurgu ve düzenlemelerini yaparak filmlerin yeni versiyonlarını ortaya çıkarmaktadır. 

Genelde yapımın uzunluğundan dolayı kesilen ve filmde var olmayan sahneler, yönetmenin hazırladığı versiyonlarda yerlerini alarak olay akışının bir parçasını oluşturmaktadırlar. Sıkça rastlanmayan durumlardan biri ise, ek stüdyo gelirleri ile yeni sahneler çekilerek hazırlanmış yeni kurgulardır. (bknz: Snyder Cut) Tüm bunlarla birlikte yapılan bu düzenlemeler sinematik terimlerin arasına ‘Director’s Cut’ olarak yerleşmiştir.

Yönetmen kurgusu o kadar önemlidir ki kimi zaman yapımın işleyişine etki ederken kimi zaman filmin sonunu bile değiştirmektedir. Amacı ise hikayeyi izleyiciye daha iyi anlatabilme arzusudur. Çeşitli nedenlerden dolayı yapımların director’s cut versiyonu izleyiciler tarafından daha çok beğeniye ulaşmıştır. Bu neden kimi zaman olay örgüsünün düzenlenmesi, kimi zaman tatmin edici bir sondur.

Örneğin; 1982 yapımı Blade Runner filminde yönetmen Ridley Scott, silinen bölümlerle birlikte bitiş sahnesindeki kısımları çıkararak alternatif bir son hazırlamıştır.  Bu durum ise filmin felsefesini tamamen değiştirici büyük bir adım olarak anılmıştır. Bir diğer örneklerden biri ise Kill Bill. Başlangıçta tek film olarak planlanan yapımda, yönetmen Tarantino’nun kararı ile iki kısma ayırıldı. Eğer bu karar verilmemiş olsaydı çekilen sahneleri sinemada değil de director’s cut versiyonunda izlemek mümkün olacaktı. Yüzüklerin Efendisi’nde de benzer bir durum oluşmuştur. Film henüz ön yapım aşamasındayken süre uzunluğunu fark eden yönetmen Peter Jackson, bazı sahneleri atarak çözüme kavuşturmuştur. Extended (kesilmiş) sahneleri o kadar çoğalmıştır ki, bir araya getirildiğinde orjinalinden 128 dakika daha fazla yan versiyonu ortaya çıkmıştır. Leon, Kingdom Of Heaven (2005), Aliens, Batman vs Superman: Dawn Of Justice, Once Upon A Time In America, I’m Legend, Justice League gibi birçok popüler yapımlarda da etkisi devam etmiştir. 

Yeniden kurgulanan yapımlarda genellikle olumlu sonuçlarla karşılaşılsa da olumsuz örneklerine rastlanmaktadır. Mesela Snyder Cut. Eleştirmenler tarafından oldukça olumsuz yorum ile anılan Justice League The Snyder Cut, birçok açıdan orijinal versiyonundan daha iyi olsa da genel anlamıyla kötü bir yapım olarak akıllarda kalmıştır.

Sinema filmlerinde daha yaygın olarak görülse de director’s cut  anlayışı oyun dünyasında da bulunmaktadır. Özellikle içinde olay örgüsü ve hikaye kurgusu bulunan video oyunlarında editörler tarafından müdahale edilerek yeni düzenlemeler ile oyuncuyla buluşmaktadır. Bu tip oyunlar alternatif senaryolar ve basit müdahaleler ile yeniden oluşmaktadırlar. (Bknz: Counter Strike: Condition Zero, Resident Evil 3)

Korku filmlerinde bazı ağır sahnelerin vizyonda gösterilmek istenmemesi sebebiyle de director’s cut durumları ortaya çıkabilmektedir. Reklamlarda ise sansür veya bazı kısıtlamalar dahilinde yayımlanmayan versiyonları yine bu başlık altında izleyiciye sunulmaktadır. 

Verilen ara nihayete ermişti. Oyuncular tekrar yerlerini almış, ışıklar ayarlanmış, eksikler giderilmiş,  tüm kurgu baştan yapılmıştı. Herkes yine onun söyleyeceklerine odaklanmışken, kararlı bir biçimde sandalyesine tekrar oturdu. Kendinden emin bir ses tonuyla

‘Hadi arkadaşlar, baştan alıyoruz.’

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on telegram

Yazar

Yazar

Grafiker

Grafiker

Yazar

Grafiker