Esansiyel Yağlar ve Koku

 Evrimsel süreçte ilk oluşan duyumuz olan koku, tamamen kişisel özellikler gösteren ve en savunmasız duyumuzdur. 24 saat boyunca koku alırız ve bu duyu diğerlerinin aksine beyinde talamus bölgesine uğramak yerine direkt olarak koku alma soğancığına ilerler. Bu soğancık beynin duygu ve hafızadan sorumlu bölgelerine yakın olduğu için onlarla anahtar kilit ilişkisindedir.

   Bir koku aldığınızda sizi bambaşka yerlere, zamana ya da kişilere götürebilir ve belki de çoktan unuttuğunuzu düşündüğünüz anıları hatırlatabilir. Bu engellenemez bir durumdur ve başka bir duyu organımızla bunu yaşamak mümkün değildir. Kokunun üzerimizdeki etkisi büyükken bunu kontrol edebilmek ve kokularla kendimizi iyileştirebilmek de mümkündür. Bu alanda kullanılan ürün ise uçucu yani esansiyel yağlardır.

  Uçucu yağlar çok hafiflerdir ve bu şekilde çok hızlı yayılırlar. Aynı zamanda yağ yapısında oldukları için yaklaşık 22 saniyede, çok hızlı bir şekilde, sinyal beynimize iletilmektedir. 22 saniyede beynin koku soğancığına iletilen bu uçucu yağları, yaklaşık 20 dakikada da bütün vücudumuzda hissetmeye başlarız. Rahatlatıcı, gevşetici ve yapılandırıcı etkileri; içsel huzuru dengelemeleri ve bu dengenin tekrar bulunmasına yardım etmeleri, depresyonu ve korkuları yenmeleriyle adeta mucize yaratırlar. Uçucu yağlar aynı zamanda beynin dalga boyunu da değiştirirler fakat sentetik kokularda bu süreç çok daha uzundur ve yoğun etkili değildir.

    Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek, hastalıkların bulaşmasını önlemek için lavanta ve melekotu tercih edebilir, mide bulantılarında nane uçucu yağını koklayabilir, baş ağrılarınıza iyi gelmesi için lavanta, melekotu, adaçayı ve neroli uçucu yağlarından istediğiniz bir tanesini kullanarak hayatınızı daha iyi konuma getirebilirsiniz.

  Sabahları uyanmakta zorlandığınızda ve kendinizi genel olarak yorgun ve bitkin hissettiğinizde biberiye uçucu yağını koklamak ya da buhurdanda kullanmak sizi canlandıracaktır veya bu yorgunluk zihinselse ve odaklanma problemi yaşıyorsanız nane, bergamot, ıtır, vetiver uçucu yağlarıyla konsantrasyonunuzu yükseltebilirsiniz. Greyfurt uçucu yağının ise bilgileri geri çağırdığı söylenir; bir sınava çalışırken greyfurt koklayıp sınava girerken tekrar kokladığınızda çalıştığınız o bilgilerin aklınıza daha kolay geldiğini fark edeceksiniz.

  Uyku bozukluklarında; rahatlamak ve güzel rüyalar görmek için sedir veya lavantadan bir damla yastığınıza damlatabilirsiniz. Depresyon halinde yapılandırıcı ve cesaret verici gücüyle fesleğen veya melekotu, bergamot kokularıyla atmosfer yaratabilir, aşırı hassasiyet halinde ve özgüven eksikliğinde de melekotu ve adaçayını tercih edebilirsiniz.


En önemlisine gelecek olursak; hiçbir koku, kalbimize gülün kokusu gibi dokunamaz ve bu nedenle aşkın sembolü olarak kabul edilir. Gül yağının harmonize edici, dengeleyici gücü; içsel sıkıntıları eriten, kalbimizi açmamızı sağlayan bir etki yaratır. 

   Bu ve bunun gibi birçok uçucu yağı hayatımıza dahil ettiğimizde, özellikle de nerede ne kullanılacağını bildiğimizde, hayatımıza olan kontrolümüz artacak ve sadece koklayarak kendi dünyamızda mucizeler yaratabileceğiz. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on telegram
Sosyal Medya Yöneticisi
Sosyal Medya Yöneticisi

Yazar

Yazar

Grafiker

Grafiker

Sosyal Medya Yöneticisi

Yazar

Grafiker