First-Hand’22

First-Hand ‘22 Deneyim Festivali 14-15-16 Ekim’de İPA Kampüste!

İstanbul’un Öğrenci Odaklı En Büyük Tasarım Festivali “Deneyim ve Etkileşim” kavramlarını ele alıyor. 

First-Hand 22’ Deneyim Festivali; İstanbul Büyükşehir Belediyesi | İstanbul Planlama Ajansı ve İTÜ ARI Teknokent iş birliği ve katkılarıyla, ENTA ve GİM destekleri ile 14-15-16 Ekim tarihlerinde gerçekleşecektir.

Festival; “Deneyim ve Etkileşim” kavramlarının odağında; öğrenmenin temeline inen, kavramların mekandaki yansımalarının peşine düşülmesini amaçlayan öğrenci odaklı tasarım haftası sunmaktadır. Belirlenen tema etrafında; tasarım ve mimarlığın odağındaki öğrencileri, sektör temsilcileri ile buluşturuyor. İlgi ve merak duyan her bireyin; etkileşim sonrası deneyimleme ve tanımlama olanağıyla mekân etkisiyle bir diyalog kurması hedefleniyor. 

Toplumun her kesiminden tasarıma ve mimarlığa meraklı herkesi kapsayacak içerikleriyle katılımcıları buluşturmayı hedefleyen festival kapsamında; 15+ Panel ve 100+ konuşmacının yanı sıra 15+ atölye çalışması, kolektif mola, performans alanı, sergiler, stant alanları ve interaktif deneyim alanları birlikteliğinde açık havada düzenlenecektir. 

Paneller

Paneller, festival boyunca; farklı disiplinlerden, alanlarında deneyimli isimlerin bir araya gelmesiyle sanat ve tasarım odaklı paneller düzenlenecektir. 

First Hand 22’ Deneyim Festivali kapsamında düzenlenecek panellerde; Ethem Onur Bilgiç, Burak Şentürk, Do[x] Mimarlık, Ecem Dilan Köse, Hakan Helvacıoğlu, Hakan Yılmaz, Şule Koç gibi kendi alanında deneyimli 100+ konuşmacı daha festivalde yer alacaktır. 

Kolektif Mola

Kolektif Mola, konuk ve katılımcı arasındaki bağı daha samimi ve verimli kılmayı hedeflemektedir. 

Piknik Works, Emre Karacan, Mert Onur, Turkcell Deneyim Ekibi, Studio Mercado, Taner Çağlı, Alt Üst ve 16+ konuşmacıdan oluşan, birer saatlik 8+ oturum ile doğaçlama sohbet eşliğinde interaktif bir katılımla gerçekleşecektir.

Atölyeler

Atölyeler, deneyimi odağına alan, üretim odaklı çıktılarla katılımcılara farklı bir bakış açısı kazandırmayı hedefleyen interaktif bir deneyim merkezidir. Açık ve kapalı atölyeler olarak ayrılan bu alanlar, katılımcının üretim ve mekan arasındaki ilişkiyi deneyimlemesini hedefler.

Emre Karacan, Mert Onur, Özge Adanır, Eli Bensusan, Ebrahel Lurci, Vardal Caniş, Alt Üst, Muhammad Abdullatif birlikteliğinde; alanında deneyimli isimlerin yürütücülüğünü üstlendiği 15+ atölye festivalde yer alacaktır.

Performans Alanı

Performans Alanı, katılımcıları program dahilinde performans sanatçılarıyla buluştururken aynı zamanda bireysel olarak kendi deneyimlerini yaratmaları amacıyla oluşturulmuştur. Farklı sanat dallarının kendi içinde etkileşimini hedefleyen performans alanı festival boyunca 5+ isme yer verecektir.

Sergiler

Başlangıç Sergisi, öğrenci işlerini sergilemeyi amaçlar. Açık Çağrı doğrultusunda başvuran öğrencilerin projeleri, ön değerlendirme kurulu tarafından değerlendirilip festivalde sergilenme imkanına sahip olacaktır. 

Sürdürülebilirlik ve kalite ölçütleri ekseninde katılımcıların hayal gücü sınırlandırılmaksızın her konseptte tasarımın değerlendirileceği Açık Çağrı başvuruları; 29 Ağustos 2022 tarihinde başlayıp, 23 Eylül 2022 saat 18:00’de son bulacaktır. 

Açık Çağrı için başvuru formu: https://linktr.ee/firsthandfest

Deneyim Sergisi, profesyonel sanatçıların eserlerini barındırır. Hem üç boyutlu hem iki boyutlu ürünleri kapsayan sergi, festival alanında profesyonel eserlerle birlikte katılımcılara ilham olacaktır.

Ethem Onur Bilgiç, Çağla Çağlar, Ecem Dilan Köse, Ebrahel Lurci, Mert Onur, Meltem Şahin birlikteliğinde 10+ ismin eserleri festivalde sergilenecektir.

Stant Alanı

Stant Alanı, First-Hand ’22 Deneyim Festivali’nde; üniversite ve öğrenci topluluklarının tanıtım ve proje deneyimlerini paylaşmalarına olanak sağlarken, sektör bünyesinde yer alan kurum ve ofislerin de alan içerisinde katılımcılarla buluşmasını amaçlamaktadır. Network sağlama, bilgi alma, öğrenci toplulukları ve sektör bünyesindeki kurumların deneyimlerini paylaşma süreçleri, festival içerisinde yer alacaktır. 

İPA Kampüs, kariyer ve tanıtım standlarının yanı sıra alan içi etkinlikleriyle Bien Seramik, Decathlon, Redbull birlikteliğinde 15+ kuruma ev sahipliği yapacak.

Festival ile ilgili detaylı bilgi ve kaydolmak için: www.firsthandfest.com

Festivali sosyal medyada takip etmek için: @firsthand_experiencefestival

Festival Künyesi:

Festival Direktörü: Korcan Bacaksız

Festival Kreatif Direktörü: Barış Kekilli

Sponsorluk İlişkileri Direktörü: Ensar Emir Tokgöz

Tasarım Ekip Koordinatörü: İrem Şentürk

Festival Sahne Koordinatörü: Elif Su Aksu

Festival Alan Koordinatörü: Sıla Toplar

Festival Proje Koordinatörü: Betülnur Bozkurt

Festival Direktör Asistanları: Berfin Sevgen, İrem Yanık

Festival Yürütme Ekibi: Nur Özer

Sponsorluk İlişkileri Ekibi: Zeynep Çebi, Doğa Deliağa

Sahne Planlama Ekibi: Akın Serin, Özlem Güler, Tuğba Bahadır

Atölye Planlama Ekibi: Ayşenur Kaba, Mısra Ergiyen, Melikenur Aydemir

Grafik Tasarım Ekibi: Edibe Zehra Kanıbol, Mehmet Kağan Bilici

Sosyal Medya Sorumlusu: Hiranur Yazıcı, Eda Su Albayrak

Kurumsal İletişim Ekibi: Belinay Aydın, Sena Şavklıyıldız, Hilal Şahin, Eren Çelik, Hale Çay, Necati Halavurt

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on telegram