Geri Dönüşüm Güzellemesi

Geri dönüşüm sanıldığı kadar güzel midir? Eğer geri dönüşüm aklınızda güzel ve gezegene faydalı bir şey olarak yer ettiyse; çok zor, zahmetli ve pahalı bir sistem olduğunu ve de geri dönüştürülebilen plastik sayısının çok az olduğunu duymamış olabilirsiniz.

Belirtmek isterim ki dünya genelinde bugüne kadar üretilen tüm plastiğin sadece %9’u geri dönüştürülebilmiştir. Cam, metal ve kağıt gibi atıklarla plastik atıkları bir tutmak mümkün değil. Plastik dışı malzemelerde geri dönüşüm ya da yeniden kullanım oranı daha kolay ve fazlayken plastik için geri dönüşüm boş vaatten başka bir şey değildir.

Plastik geri dönüşümünü zorlayan şey nedir?

Öncelikle, çok ucuza mal edilen ve çok ucuza satılan bir hammadde olmasından kaynaklı son 20-30 yılda hızla artışa geçmiş ve her 10 yılda bir üretimi iki katına çıkmış olan bu plastikler, birden fazla çeşite sahip. En çok bilinenleri ise 7 numaraya kadar olanları ve bunlardan da sadece 1 numara PETE yani su, kola, gargara şişeleri; 2 numara HDPE yani deterjan, süt ve ayran şişeleri; 5 numara PP yani bal, yoğurt kapları ve tupperware gibi ürünler geri dönüştürülebilir ve piyasası olan ürünlerdir. Geri kalanları ise ya geri dönüştürülemezler ya da piyasası olmadığı için geri dönüştürülmeleri tercih edilmez.

Plastiklerin geri dönüştürülebilir olmaları gerçekten geri dönüştürüldükleri anlamına mı gelmektedir?

Tabii ki de hayır. Dediğim gibi geri dönüşüm çok pahalı ve zahmetli aynı zamanda geri dönüştürülürken de harcanan enerji ve su miktarı da bir o kadar gezegene zararlı. Peki, geri dönüştürmek bir sonuç değil ve yakmak da filtreleme sistemi nedeniyle çok maliyetli ise tüm bu zorlu çerçeve içerisinde ülkeler ne yapıyor? Kendi ülkelerini kurtarmaya çalışmak dışında hiçbir şey. Bunu da sadece gücü yeten ülkeler çöp ihracatı yaparak gerçekleştirebilmekte.

Başlarda çok iyi bir geri dönüşüm alt yapısı oluşturmuş olan Çin’in, tüm plastikleri satın alırken geri dönüşmeyenleri yakarak oluşturduğu hava kirliliği sebebi ile buna bir dur demesi, ülkemizi bu ihracatta 1. sıraya yerleştirdi ve üzülerek söylemeliyim ki son 15 yılda ithal ettiğimiz çöp 173 kat arttı. Biz bu çöpleri üzerine para verildiği için alıyor hiçbir filtreleme sistemi kullanmadan yakıyoruz.

Geri dönüşemeyen ve artık içimize kadar işlemiş olan bu plastik kirliliğinin iki çözüm yolu vardır. Birincisi hayır demek, ikincisi ise sıfır atık ürünler kullanmak. Bu çöp yığınının bir parçası olmamak için tek kullanımlık plastiklere hayır diyerek elinizdeki her tür plastiği uzun süre kullanarak ve ileri dönüştürerek; yeni alacağınız her şeyde atık çıkarmayan ya da doğada kolayca çözünen ve çözünürken doğaya zararlı mikroplastikler bırakmayacak ürünleri tercih ederek daha iyi bir gezegen ve daha iyi bir insan sağlığı için adım atabilir; doğayı ve içindeki her şeyi zehirleyen petrokimya sektörlerine artık para kazandırmayı bırakabilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on telegram
Sosyal Medya Yöneticisi
Sosyal Medya - Grafiker
Sosyal Medya Yöneticisi
Sosyal Medya - Grafiker

Yazar

Yazar

Grafiker

Grafiker

Sosyal Medya Yöneticisi
Sosyal Medya - Grafiker

Yazar

Grafiker