Göbeklitepe

Buzul çağının sonları… Yazının ve tekerleğin icadı için binlerce yıl daha beklememiz gerek… Tarım henüz keşfedilmemiş ve insanoğlu doğadaki hayvanlardan farksız bir biçimde avcılık ve toplayıcılıkla yaşamını sürdürmekte… Kafanızda nasıl bir figür canlandı? Muhtemelen, elinde kocaman bir sopa, diyaloğa dair en ufak bilgisi olmayan iri ve çıplak insanlar. Ancak Göbeklitepe’nin keşfi bize gösterdi ki durum hiç de öyle değildi.

1986 yılında arazi sahibinin yeğeni Şavak YILDIZ araziyi sürerken birtakım taşlar bulur. Taşların değerli olduğunu düşünüp Urfa Müzesi’ne götürdüğünde bulduğu şeyin değerli bir şey olmadığı cevabını alır ve taşı müzede bırakarak çıkıp gider. Yıllar sonra Alman arkeolog Klaus Schmitd’in müzede tesadüfen gördüğü bu taşlar ilgisini çeker ve buraya nasıl geldiğini sorar. Aldığı cevaptan sonra taşın çıktığı bölgede inceleme yapıp kısa sürede kazı çalışmalarına başlar. Kazı gün yüzüne çıktıkça ortaya hayret verici sonuçlar çıkmaktadır. T şeklinde muhtemel ağırlığı 16 ton olan ve başka yerde yapılıp Göbeklitepe’ye sonradan taşındığı anlaşılan, üzerinde çeşitli hayvan motifleri olan anıt taşlar bulunur.

Tarım, tekerlek ve çömlekçilik bile icat edilmemişken bu insanlar böylesine bir mühendislik ve tasarım mucizesini nasıl yaptı? Bu taşların üzerine çizdikleri figürlerle bizlere ne anlatmak istedi? En ilginç olan kısım ise bu yapı nesillerce kullanılmış ve bir dönemden sonra üzeri taş ve toprakla binlerce yıl bulunamayacak şekilde kapatılmıştır. Gizemini hala koruyan, ne amaçla yapılıp sonradan neden kapatıldığı tam olarak bilinmeyen bu yapı insanlığa ne gibi mesajlar vermekte? Peki belirli bir estetik kaygı güdülerek yapılan bu yapı bize şunu göstermez mi; sanat insanoğlunun ilk adımından itibaren bizimledir.

Yapının inşasında gökyüzünün incelenerek birtakım yıldızlardan baz alınarak yapıldığı da söylenmektedir. Arazide taşı keşfeden kişinin soyadına baktığımızda Göbeklitepe’yi inşa edenlerin bize muzipçe göz kırptığını görebiliriz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on telegram
Yazar - Çevirmen
Çizer - Grafiker - PR
Yazar - Çevirmen
Çizer - Grafiker - PR

Yazar

Yazar

Grafiker

Grafiker

Yazar - Çevirmen
Çizer - Grafiker - PR

Yazar

Grafiker