Heath Ledger

Tüm dünya tarafından efsane olarak anılan oyuncu, Heath Ledger. Tam 13 yıl önce kaybettiğimiz Ledger’ı, efsanevi kariyerini ve onu hayattan koparan süreci inceleyeceğiz. Hazırsanız en başa dönelim.

Avustralyalı oyuncu, 1979 yılında  Perth şehrinde doğmuştur. Mesleği ile 10 yaşında bir tiyatro oyununda aldığı rol sayesinde tanışmıştır. Oyunculuğa olan bu tutkusu sayesinde erken mezuniyet sınavlarına girmiş, 16 yaşında mezun olmuştur. Sonrasında bizi adım adım Hollywood günleri bekliyor. Kariyeri boyunca birçok farklı dizi ve filme imza atmış, canlandırdığı tüm karakterlere adeta ruhunu yansıtmıştır.

Ee Joker’e gel be Elif dediğinizi duyar gibiyim. Ancak Ledger’ın kariyerinin dönüm noktası Joker ile değildi. Brokeback Mountain filminde canlandırdığı Ennis Del Mar isimli kovboy karakter ile birçok yerde isminden söz ettirmiştir. 

Duymadığınız bir bilgi daha; 2002 ilk Spiderman yapımlarında Peter Parker rolü Tobey Maguire’dan önce Heath Ledger’a teklif edilmiş ancak oyuncu bu rolü geri çevirmiştir.

Heath Ledger, oyunculuğun magazinsel kısmıyla ilgilenmez, yaptığı işte en iyisi olmak için çabalardı. Daima özgürce yaşamaktan yana olmuş, insanların onu yargılamalarını umursamamıştır. Bu size bir yerden tanıdık geldi mi?

Evet ‘The Dark Knight’

Daha önce de yeteneğinden sözünü ettiğimiz yönetmen Nolan ve böylesine usta bir oyunculuğun harmanlanışı, sinema tarihinde adeta bir efsane ortaya çıkarmıştır. Joker karakteri için yapılan oyuncu seçmelerinde adını duyduğumuz birçok oyuncu yer alsa da, Ledger karaktere verdiği ruh sayesinde rolün sahibi olmuştur. Ardından Joker karakterine hazırlanmak için kendisini bir otel odasına kapatmış ve rolüne yoğunlaşmıştır. Çok defa röportajlarında Joker’i oynamanın oldukça yıpratıcı olduğundan bahsettiğini görüyoruz. Ledger oynadığı bütün karakterlerin duygusal birikimlerini içinde yaşayarak oynamıştır. Ve en sonunda karakter, oyuncumuza pahalıya patlamış, çekimler bittiğinde bir hastalığa sahip olmuştur. İnsomnia. Heath Ledger artık uyuyamaz, düşüncelerini durduramaz olmuş, 22 Ocak 2008 de ise evinde ölü bulunmuştur.

Heath Ledger’ın ölümünden 6 ay sonra o efsane film The Dark Knight vizyona girmiş, ve Heath Ledger karakteri ile sinema evrenine ses getirmiştir.

O tüm dünya  için efsane, gerçek bir oyuncu, O Heath Ledger…

‘Sadece güvenli olduğunuz seçimler yaparsanız büyüyemezsiniz’

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on telegram

Yazar

Yazar

Grafiker

Grafiker

Yazar

Grafiker