İzlanda

Korsan, tüccar ve savaşçı olan topluluğu günümüzde gezegenin en barışçıl topluluğuna dönüştüren ada: İzlanda.

Tarih, Vikingleri 8. yüzyılların sonlarında Hristiyanların kutsal topraklarına Britanya’ya saldırmasıyla tanıdı. Peki bu topluluk kimdi, ne istiyorlardı? Vikinglerin asıl olarak kökeni Kuzey Cermenlere dayanmakta, hayatlarının çoğunu keşiflerle ve savaşarak geçirmiş bir halktır. Savaşmalarının daha doğrusu uğradıkları toprakları yağmalamalarının amacı ise gelir kaynağı sağlamak, ticaret yapmak ve paralı asker toplamaktı. Topluluğun tarih sayfalarında çarpıcı bir yer tutmasında en önemli rol ise Kuzey Amerika, Grönland ve Iceland’ı (İzlanda) keşfetmeleridir. Peki Buzlar ülkesi İzlanda nasıl keşfedildi?

Bir gün ismi Naddodd olan bir Vikingli Fareo Adalarından Norveç’e dönerken kaybolur, bir adaya gelir Naddodd adaya Snæland (Karlar Ülkesi) adını verir ve oradan ayrılır. Sonrasında İsveçli Viking Garðar Svavarsson Karlar Ülkesine doğru yol alır, orada bir kış geçirdikten sonra adaya Gardar Adası ismini verip oradan ayrılır. En sonunda ise Floki Vilgerdarson adaya yerleşme amacıyla gelir ve Norveç’ten birlikte geldikleriyle yerleşik hayata geçer. Buzullarla kaplı bir ada olduğundan Floki buraya şuanki ismi olan Iceland (Buzlar Ülkesi) ismini vermiştir.

Buzlar ülkesi Atlantik Okyanusu’nda Avrupa Kıtası ile Grönland’ın ortasında kalan bir adadır ve  bu yer volkanik özelliğe sahip olduğundan 200’e yakın aktif yanardağ barındırmaktadır. Volkanik bir ada olmasının en önemli avantajı ise gayzerlerdir. Sıcak su kaynağı olan bu kaynarcalar sayesinde ülke ısınma ve elektrik enerjilerini elde etmektedir. Bunlarla birlikte ada lav ovalara, krater göllere de sahiptir. Adının getirdiği algının aksine adada iklim çok soğuk değildir. Kışın her taraf karlarla kaplı olsa da okyanus sayesinde hava yumuşak olmakta, yazın ise serin ama nemli bir iklim hâkim olmaktadır. Bir volkanik ada olarak zaten yeterince özel olan İzlanda, Kuzey’de yer almasıyla Kutup Işıklarını izlemek için de birçok kişinin vazgeçilmez durağıdır. 


Hem buzul hem de volkanik olan İzlanda’da insanlar kimdir ve onlar için neler önemlidir?
Ada, Avrupa’nın en seyrek nüfuslu ülkesidir. Buradaki insanların çoğu Vikinglerin torunudur ve en saf ırk olduklarına inanılır. Aynı zamanda İskandinav oluşlarından efsanelerle ve mitlerle dolu geçmişleri onları batıl inançlara sürüklemiştir. Yerli halkın çoğu elflere, cücelere ve trollere inanmakta, hatta yaratıkları rahatsız etmemek adına mağaralara, büyük taşlara dokunmamaya dikkat etmektedirler. Başka batıl inançları da günlük hayatlarının bir parçası olmuş, inançtan çok alışkanlık haline gelmiştir.


İzlandalılar çoğunlukla kişisel özgürlüklerine düşkündürler ve insan hakları, cinsiyet eşitliği konusunda da dünya çapında önemli bir yer tutmaktadırlar. Bu haklar insanlar tarafından da benimsendiğinden ülkede ağır ceza suç oranı oldukça düşüktür.

İzlanda hem buzul hem volkanik bir ada oluşuyla hem de halkının ülke yağmalayan savaşçı bir kimlikten, suç oranı düşük barışçıl kimliğe dönüşmesiyle tezatlıklarla birlikte uyumun var olabileceğinin -okyanusun ortasından sizlere göz kırpan- canlı bir kanıtıdır.

Grafikte kullanılacak kısım: Tarih, Vikingleri 8. yüzyılların sonlarında Hristiyanların kutsal topraklarına Britanya’ya saldırmasıyla tanıdı. Peki bu topluluk kimdi, ne istiyorlardı? Vikinglerin asıl olarak kökeni Kuzey Cermenlere dayanmakta; hayatlarının çoğunu keşiflerle ve savaşarak geçirmiş bir halktır.

İzlandalılar çoğunlukla kişisel özgürlüklerine düşkündürler ve İnsan hakları, cinsiyet eşitliği konusunda da dünya çapında önemli bir yer tutmaktadırlar.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on telegram
Sosyal Medya - Yazar
PR - İletişim Koordinatörü
Sosyal Medya - Yazar
PR - İletişim Koordinatörü

Yazar

Yazar

Grafiker

Grafiker

Sosyal Medya - Yazar
PR - İletişim Koordinatörü

Yazar

Grafiker