Koreliler – Güney Kore

Dünyada müzikleriyle sinema ve dizileriyle popüler hale gelmiş, sokak lezzetleri ve yeme kültürleriyle iştah kabartan; gelenekselliğiyle kültürüne bağlı; tarihiyle de ilginç olaylara tanıklık etmiş bir halktır Koreliler.

Mançurya kökenli Doğu Asya’lı bir topluluk olan Koreliler günümüzde iki farklı devlet olarak tanınmakta. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra bölgede Japonya yönetimi sona ermiş, Soğuk Savaş döneminde de ABD ve Sovyet Birliği arasında birleşik bir Kore kurulma ile ilgili görüşmeler başarısız olmuş; kuzeyde Sovyet Birliği tarafından desteklenen Kuzey Kore, güneyde ise ABD tarafından desteklenen Güney Kore kurulmuş; bu iki hükümet de bütün Kore yarımadası üstünde hakimiyet amaçlamıştır. İki hükümetin tek isteği, 1950-63 arasında bir Kore Savaşı başlatmış ve ikisi de günümüze kadar da netleşmeyen bir yola girmiştir.

Aynı bulundukları bölge ve adları gibi birçok açıdan da zıttır bu iki ülke. Kuzey Kore dünyaya kapılarını kapatmış, içeride ise sıkı bir yönetim hakimdir. Ülkeden ayrılmak veya ülkeyi ziyaret etmek bir hayli zor olduğundan da hakkında çok fazla bir şey bilinmezken hemen yanı başındaki Güney Kore ise kapılarını dünyaya öyle bir açmıştır ki -teknoloji sayesinde- okyanusları aşmış diğer ülkelerle bir hayli sosyalleşmiş hatta dünyada K-Wave adında bir akım başlatmıştır. Bu durum aslında tam olarak 1990’larda K-Drama ve K-Pop’ın sosyal medya sayesinde yayılmasıyla başlamış ve bu dalga insanları öyle etki altına almıştır ki günümüzde en fazla hayran kitlesine sahip gruplar, insanlar K-Pop müziğinde yer alanlardır. Tabii bu dalga sadece insanlara müzik ve dizi zevki yaşatmamış aynı zamanda diziler, K-Drama, sayesinde Korelilerin yemek kültürleri ve dilleri tanınmış hatta diğer insanlar tarafından da merakla öğrenilip benimsenmiştir.

Yemek kültürlerinde ilginç olan üç şey kahvaltı kültürünün olmaması, sokak lezzetleri ve pirincin olmazsa olmaz bir tahıl olarak tüketilmesidir. Kahvaltıda genelde akşam yemeğinde yediklerini tteokbokki, corn dog, kızarmış tavuk ve kimbap en bilinen ve lezzetlisidir. Türkler için ekmek ne ise Koreliler için pilav da odur fakat pilavları yağsız ve tuzsuz olduğundan; sadece onu tüketmek yerine ana yemeğin yanında doymak için pilav tercih edilir.


Korece tıpkı Türkçe gibi sondan eklemeli bir dildir. Alfabe olarak 15. Yüzyıla kadar Çince karakterler kullanılırken zor öğrenilmesinden dolayı Kral Secong bilim insanlarıyla Hangul alfabesini icat etmiş ve o zamandan beri Hangıl alfabesi kullanılmaktadır. Hem Türkçeye benzeyen bir dil olduğundan hem de kolay öğrenmeyi amaçlayan bir alfabesi olduğundan Türkiye’de yaşayanlar bu dili çok zorlanmadan öğrenebilir.


Sosyal medya aracılığıyla bu millet popülerleşmiş ve bütün dünyada bir “dalga” yaratmıştır. Bu dalgaya kapılıp gidenler ise Kore’nin müzikleri, dizileri, dilleri ve yemeklerini büyük bir zevkle hayatlarına dahil etmiştir.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on telegram
Sosyal Medya - Yazar
Sosyal Medya - Yazar

Yazar

Yazar

Grafiker

Grafiker

Sosyal Medya - Yazar

Yazar

Grafiker