Pınar Tüzün

1.Pınar Tüzün kimdir?

•Matematik öğretmeni,  gezgin ve hayatı yaşamayı seven biri diyebilirim.

2.Gezgin kime denir?

•Bir şehrin sokaklarında tek başına kaybolabilecek cesareti gösterecek kadar kendine güvenebilenlere.

3.Gezgin hayatınız ne zaman, nasıl başladı ve ilk tek seyahatinizde neler hissettiniz?

•İlk seyahatim Balkanlar’ı tek başıma gezmeye gitmemdi. 20 gün gezdim. Tabii başta çok korktum. Merak ediyordum 37 yaşında hayatın ileri safhasında tek başıma yapabilecek miyim diye. Yollara düşmeye cesaret edebilmek ve yapabildiğimi görmek hayatta gerçekten tek başına var olabileceğini, kimse olmasa da bir şeyler yapılabileceğini anlamamı sağladı. Seyahat etmeye bir kere başladığınız zaman ritmi öğreniyorsunuz, bu sayede 40 ülke görebildim.

4.Hiç bilmediğiniz bir yerde rotayı ve planlamayı nasıl oluşturuyorsunuz?

•Gezginlerin yazılarını okumak çok faydalı oluyor. Genelde en önemli şey nakilleri nasıl yapabileceğini bilmek. Asya bu yönden zor. Her  şey internette yok. Biraz karambole olabiliyor. Avrupa ve gelişmiş ülkeler daha kolay. Aslında planlar genelde yolda değişebiliyor.

Çok aşırı plan, planlarınız bozulduğu zaman sizi üzüyor ama anında yeni bir rota belirleyip yola devam edebilmeyi öğreniyorsunuz.

5.Sizin kitap bırakma geleneğiniz var. Nedir bu, nasıl ortaya çıktı?

• Yanıma genelde kaç ülkeye gideceksem o kadar kitap alıyorum. Bitirdikten sonra içine hesabımın amblemiyle birlikte birkaç satır ekliyorum. Bunları kaldığım yerlere bırakıyorum. Dünyanın dört bir yanından bulan, okuyup ulaşanlar oluyor.

6.Bu kadar yer farklı kültür görmek size ne kattı?

• Hayata, insanlara bakış açın değişiyor. İnsanların sokakta duş alarak, bir odada hiç eşya olmadan on kişi yaşadıklarını görünce meğer her şeye sahipmişim diyorsun. Bu beni daha minimalist birine dönüştürdü. Hayatta çok saçma şeylere üzüldüğümüzü çokça gözlemledim. Her gezimden değişerek, büyüyerek, farklı bir hisle döndüm.

7. Öğrencilere tavsiyeleriniz nedir?

• İlk gezilerinde cesaretlerini toplayabilmek için tura katılabilirler. Gezginlerin yazılarını okumaları yol göstermeleri açısından faydalı. Seyahatlerde sohbet etmek, kuytu köşede kalmış güzellikleri keşfetmek için önemli.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on telegram