Prezentasyon

İstanbul’da bulunan ve dar bir alanın bu kadar iç açıcı tasarlandığı Fil Books&Coffee adlı mekandayız. Bir tabureden ve tek bir açıdan mekana baktığınızı düşünün. Mavi tonunun sınırsızlığıyla mekanın her yerini dolaşarak farklı formlara dönüşen borular ilginizi çekti değil mi?

Yarattığı endüstriyel hava dışında zihni rahatlatan bir enerjisi de var. Zamanınızı burada geçirirken düşünceler içine dalmamanız veya yaratıcı fikirlerinizin doğmaması neredeyse imkansız. Mavi rengin doğal bir iştah kapatıcı olduğunu biliyoruz, mekan tasarımında bu renge verilen ağırlık ‘’karnınızı kitaplarla doyurun’’ mesajını veriyor olabilir. Kitaplar içerisinde kaybolurken size eşlik edecek şey yalnızca bir kahve, fazlası değil.

Gel gelelim huzur veren ve yaratıcılığı ortaya çıkartan; yastıklarda ve taburelerde kullanılan yeşile. Bu yeşil tonu mekana taze bir enerji verirken aynı zamanda gözlerimizi fazlasıyla rahatlatıyor. Yeşile burada eşlik eden renk ise; gri. Gri, sıkıcı ve kolay bir renk olmasına rağmen mekanı olgunlaştıran bir hava katmış. Etrafa tekrar dönüp baktığınızda desenlerin çoğunu kitapların oluşturduğunu göreceksiniz.

Minimal bir tarzda duvar boyunca size nazik bir şekilde göz kırpan kitaplıklar gri ve beyaz renklerde kullanılarak tamamen kitapların öne çıkmasını sağlamıştır. Diğer kitaplar ise orta alanda ahşap bir yapıda bulunuyor. Ahşap rengi; doğal, rahat ve açık bir atmosfer yaratırken enerjisiyle işlerinizi hızlandıracak ve normalden daha kısa bir sürede işlerinizi hallettiğinizi göreceksiniz.

Ahşap renginin yanında kullanılan beyaz ve mavi mekana akdeniz stili havası katmış. Kendinizi adeta deniz kenarında hissedeceksiniz. Bar alanında ve masalarda kullanılan mermer de ferah etkisiyle buna katkı sağlamıştır. Tek bir açıdan bakarak ve renklerin enerjisini görerek mekanın ne anlatmak istediğini anlayabiliriz. Rengin gücü ve enerjisini hissedin.

Tasarım Ekibi: Bilge Kalfa, Gazme İşcan, Erhan Sevinç

Aydınlatma Projesi: Halükar Mimarlık

Proje Başlangıç ve Bitiş Yılı: 2015

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on telegram
Sosyal Medya Yöneticisi
Sosyal Medya Yöneticisi
Sosyal Medya Yöneticisi