San Bernardino Alle Ossa

Günlük hayatta her şey yolundayken ve sorumluluklarla meşgulken tarihi ve yaşadığımız bölgenin başına gelen kötü olayları hatırlamak güçtür.Bu durum her yerde olduğu gibi İtalya Milano’da da geçerli. Fakat onların başlarına gelen verem felaketini anmak için muhteşem bir yapıları mevcut. Duvarları insan kemikleri kullanılarak inşa edilen bu kilisenin adı San Bernardino Alle Ossa.

Biraz ürkütücü şaheser olan bu kilise mimar Carlo Guiseppe Marlo tarafından ölen kişileri yad etmek ve ebediyen hatırlamak için yapılmıştır. Ölülerin kemiklerini düzenleme fikri bizlere hiç uymayacak bir düşünce belki de. Bu yüzden burayı gezerken ne kadar çok etkilensek de bir o kadar rahatsız edici bulacağımız bir gerçek. Rahatsız edici olmasının yanında bize ölümün kaçınılmaz olduğunu ve hayatın hızla geçtiğini de hatırlatıyor.
Peki bu sanat eserinin arkasındaki tarih nedir? Her şey 1145’de Goffredo da Bussero’nun fakirlere bakmak için bir hastane yaptırmasıyla başladı. Hastanede tedavi gören insanlar öldüğünde eğer gerçekten fakirlerse ve akrabaları yoksa buradaki alana gömülürlerdi. Ve böylece Santo Stefano Bazilikası’nın karşısındaki bu alan küçük de olsa bir mezarlık haline gelmişti. O zamanlar önüne geçilemeyen veba salgını sonucunda artık mezarlıkta yer kalmamaya başlamıştı. Daha sonra, 1210 yılında, kemikleri barındıracak bir oda inşa edildi ve 1269’da yenilenen kilisei 1712’de bir yangın yüzünden tahrip oldu. Fakat daha sonra eski kiliseye, daha büyük bir kilise eklendi ve Sienalı Aziz Bernardino’ya adandı. Mezarlıkta ve odada saklanan kemikler iç duvarlarını sanatsal olarak kaplamak, nişleri doldurmak ve kornişler oluşturmak için kullanıldı. Dört duvarda oyuklar açılıp bir telin ardında kafatası ve kemikler sergilenmiş, tüyler ürpetici ve etkili bir ortam yaratılmıştır. Barok ve Rokoko tarzında kapısı ve işlemeleriyle bulunan bu yan şapel fresklerle de birleşince muazzam bir görüntü ortaya çıkmıştır.

Bu iç mimari ve arkasındaki tarih bize bazı işaretler bıraktı. Piazza Santo Stefano bir süre işkence gören bir yerdi. Kilisede bulunan Our Lady of Sorrows resmi geride kalanların tüm acılarını ortaya koyuyor. O zamanlar bu gerçek oradaydı ve hala biraz gizlenmiş olsa bile hala orada. Yıllar önce yaşayanlar için hiçbir anlam ifade etmeyen bu insanlar şimdi burada bu şekilde uzanıyor ve her gün çok fazla insan tarafından ziyaret ediliyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on telegram

Yazar

Yazar

Grafiker

Grafiker

Yazar

Grafiker