Sıfır Atık

  Sıfır atıkla yaşamak ne kadar mümkün? Nasıl sıfırlanabilir atıklar? Eğer doğanın içerisinde onunla uyumlu bir şekilde yaşamıyor, kendi yiyeceklerinizi yetiştirmiyor ve dijital dünyadan tamamıyla uzak duramıyorsanız, bu mümkün değil. Peki “sıfır atık” tam olarak nedir?

  Atık oluşumunun önüne geçilmesi, minimize edilmesi, kaynakların daha verimli kullanılması ve geri kazanımın sağlanması için atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir. Daha önceki “İklim Krizi” ve “Geri Dönüşüm Güzellemesi” yazılarımda da anlattığım gibi vurdumduymaz bir şekilde çıkardığımız atıklar hem sağlığımızı hem de geleceğimizi tehlikeye atmaktadır. Bu yazımda da sizlere bir birey olarak yapabileceklerimizden bahsetmek istiyorum.

  Öncelikle sıfır atık yaşamaktan bahsederken; bu adımı uygulayan ve başkalarına dağıtmaya çalışanların aklında sadece insanların bu işin bir yerinden tutmasını istemeleri vardır. Kimse mükemmel bir şekilde sıfır atık yaşayamaz ve yaşamak zorunda da değildir. Belki %10 bir oranda belki de %80 bir oranda sıfır atık yaşıyorsunuzdur ve bu çok şeyi değiştirir. Fakat maalesef ki insanlar bu tarz hareketlere karşı “Ben yaptım diye dünya mı kurtulacak?” diyerek işin içinden kendilerini sıyırmaktadırlar. Halbuki, nasıl seçimlerde bir oy bir oydur diyoruz ve bu ne kadar önemli; burda da durum hiç farklı değil.

  Peki bu hedefi gerçekleştirmede nasıl yer alabiliriz?

  İlk olarak neyden atık çıkardığınızı bulmanız gerekiyor. Mesela normalden daha fazla mı tek kullanımlık pet şişe alıyorsunuz? Ya da her gün kahvenizi plastik bardaklarda mı içiyorsunuz? Belki de devamlı yemek yapıyor ve artan yemekleri diğer çöplerle karışık olarak çöpe atıyor ve doğaya karışmasının önüne geçiyorsunuzdur. Bu durumda yapmanız gereken şey basittir. Eğer sürekli pet şişe kullanıyorsanız, evinize arıtma sistemi taktırabilir ve çelik veya cam matara tercih ederek suyunuzu yanınızda taşıyabilir; bittiğinde ise gittiğiniz yerlerde doldurmalarını rica edebilirsiniz. Çelik veya cam matara tercih etmemizin sebebi hem doğaya saygılı ürünler olması hem de daha sağlıklı olmalarıdır; fakat bu demek değildir ki evimizde zaten bulunan çok kullanımlık plastik şişeleri çöpe atalım ve gidip cam matara alalım. Hayır, maalesef ki popülariteye ayak uydurmak için ve “Bakın ben de sıfır atık ürün kullanıyorum” demek için, aslında asla bu felsefeye uymayan hareketlerde bulunmamız kimseye hiçbir şey kazandırmaz. Önemli olan, elinizdekinin değerini bilmek plastik de olsa onu ömrünü tamamlayana kadar kullanmak ve daha sonrasında mümkünse ileri dönüştürmektir.

  Aynı örnek plastik bardaklar için de geçerlidir. “Kahvem Termosta” hareketine katılabilir veya gittiğiniz yerlerde size kahveyi bardakta vermelerini isteyebilirsiniz. Yemek atıklarında ise konu biraz daha derindir. Bunun için kompost yapılmalı ve yiyecekler ve doğada çözünebilen ürünler doğru şekilde kompost edilmeli ve toprağa kazandırılmalıdır.

  Kullandığınız tüm ürünlerin doğal ve sıfır atık olan versiyonlarına ulaşmak mümkündür. Fakat zaten çok az atık çıkardığınız bir ürünün yerine bir şey almaya çalışmanıza gerek yoktur. Aynı örnek üzerinden konuşmak gerekirse, eğer ayda yılda bir kere zor durumda kaldığınızda dışarda suyunuzu pet şişede alıyorsanız bu hareketinizi değiştirmeniz gerekmez. Önemli olan kendinizi tanıyarak bu işe başlamanız ve bu konuda hayatı kendinize zindan etmemenizdir.

  Bu konuda çok önemli bir çizgi vardır. Sırf sıfır atık yaşama uymak ve doğaya saygılı ürünler kullanmak için sevdiğiniz veya size keyif veren şeylerden uzak durmamanız gerekir. Yukarıda da bahsettiğim gibi, eğer herkes işin bir yerini tutar ve kendisi için bir şeyler yapmaya başlarsa işte o zaman çok şeyi değiştirebiliriz.

  Bu adımların bize ve çevremize kazandırdıklarına baktığımızda; verimliliğin artması, alınan ürünlerin uzun süreli kullanımlarından dolayı maliyetin ve tüketimin azalması, israfın önüne geçilmesi gibi durumların yanı sıra, gelecek nesillere bırakacağımız doğanın korunması, hak ettiğimiz temiz yaşam alanına sahip olmamız kaçınılmazdır.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on telegram
Sosyal Medya Yöneticisi
PR - İletişim Koordinatörü
Sosyal Medya Yöneticisi
PR - İletişim Koordinatörü

Yazar

Yazar

Grafiker

Grafiker

Sosyal Medya Yöneticisi
PR - İletişim Koordinatörü

Yazar

Grafiker