Sihir Etkisi

Tasarımcının kullanıcı üzerinde oluşturmak istediği bazı hisler vardır. Kullanıcı ortama geldiğinde mutlu olabilir, korkabilir, irkilebilir, coşkulu bir sevinç yaşayabilir. Bu hisleri insan üzerinde oluşturmak amacı ile doğru kurgulanmış bir tasarım, kullanıcıda sihir etkisi yaratabilir.
İnsan beyni iki loba ayrılır; sağ beyin ve sol beyin. Sol beynimizle analitik düşünceleri sağlar iken sağ beynimiz görsel düşünce için kurgulanmıştır. Görsel düşünce analitik düşünceyle birlikte kullanıldığında sınırlı olan insan beynini farklı bir boyutta yaratıcı beyne dönüştürür. Bu birliktelik ile biz tasarımcılar kullanıcı üzerinde yaratmak istediğimiz hissin nasıl olacağını, nesnel dünyaya nasıl uyarlanacağını kendi içimizde tartışırız. Doğru uyarlama ile cansız fakat dinamik ve etkileyici bir yaratık yaratırız. Sonuç ürün ortaya çıktığında yapılan işin coşkusuyla tanrıya kafa tutarken, tüm kullanıcıları duyuşsal olarak hissedilebilir bir hal içine sürükleriz. Mimarideki kalıplaşmış işlerin dışında sıradışı bir iş olur. Anlık olarak görürsünüz ve etkilenirsiniz. Anlık etkilenmek, insan üzerinde tasarımcı tarafından bir büyü yapılmış etkisi bırakır ve insan hayret içinde kalır.
Somut olan tasarım ve soyut olan insan hisleri arasında doğru sorgulama ile kurulan etkileşim yeni bir çağı temsil ederken gerçeklik olarak algılanmak isteyen görünüm düşüncesi altında ortaya çıkan tasarım mimarlıkta sihir etkisi yaratır.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on telegram
Web Koordinatörü
Web Koordinatörü

Yazar

Yazar

Grafiker

Grafiker

Web Koordinatörü

Yazar

Grafiker