Spoiler Nedir?

-Kanka hani şu baştaki adam var ya filmin sonunda-

-DUR!

Spoiler, ülkemizde yabancı dizilerin yaygınlaşması ve dizi film forumları kullanımının artması sonucunda günlük hayatta sıkça kullandığımız bir kelime haline gelmiştir. Peki nedir bu ‘Spoiler’?

Kitap, oyun, film, dizi vb. bir eseri, izlemeden veya okumadan önce detayları hakkında verilen bilgi, ipucu. Fazla heyecanlı arkadaşınızın dizinin finalini her yerde yayma çabası, işte buna Spoiler diyoruz. Bugünkü tanımı ile ilk kez 1971’ de bir dergide kullanılmış olan bu kelime 21. yüzyılın uşak katil muhabbeti diyebiliriz.

Neden Spoiler vermemeliyiz?

Spoiler veren kişi tarafından eğlenceli ve heyecanlı olarak nitelense de alan kişi için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. İnsanlar dizi ve filmleri içerisinde olan olayları görmek, hissetmek ve algılamak için izlerken spoiler bu tadı birden kaçırır nitelikte. Hatta bazen öyle ki finalini bildiğiniz bir filmi açıp izlemek bile istemezsiniz.

İyi bir filmde başlangıç, olayın işlenmesi, gelişimi ile final tetiklenir ve sonunda ise patlar. Spoilerı ise bu tetik gerçekleşmeden patlayan bir bomba olarak imgeleyebiliriz. Bu yüzden çoğu insan spoiler görmekten hoşlanmaz. Özellikle uzun soluklu dizi ve filmlerde verilen spoilerlar büyük hayal kırıklıklarına yol açmakta. Bunlardan korunmak için hızlı reflekslere ve çelik gibi sinirlere ihtiyacınız olmakta. 

Günümüzde pek çok  internet sitesinde spoiler uyarıları yer almakta.  Önceleri bir film hakkında dijital ortamda bilgi edinmek isterken karmaşa içinde çeşitli spoilerlarla karşılaşabiliyorduk. Yaşanan haklı tepkiler sonucu özellikle forum ve sözlük ortamlarında spoiler vermeme konusuna artık hassasiyetle yaklaşıldığını söylemek mümkün. Böylece spoiler almak bir tercih haline gelmekte. Tüm bunlardan yola çıkarak insanlara, onların iradesi dahilinde olmayan spoilerı vermenin saygısızca olduğunu söylemek de mümkün. Kısaca konuşmalarda öncesinden bu durumu belirterek veya internet sitelerinde uyarılara dikkate alarak yaşanacak krizleri önleyebilmek mümkün.

Pardon, sözünü kestim ne diyordun?

-Ee kanka işte sonra adam ölüyor.

-…

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on telegram

Yazar

Yazar

Grafiker

Grafiker

Yazar

Grafiker