Veganlık Nedir?

The Vegan Society’nin 1979’da yaptığı açıklamaya göre; hayvanların gıda, giyim ya da başka amaçlar uğruna maruz kaldıkları sömürü ve zulmün her türlüsünden, uygulanabilir olan en mümkün derecede kaçınan felsefe ve yaşama biçimine veganlık denir. İnsan olmayan hayvanların da sahip olduğu, tüm hisseden canlıların ortak evrensel hakları olan sömürülmeme, kullanılmama, acı çekmeme ve öldürülmeme haklarını tanımak, onların birer köle değil birey olduklarını kabul etmek ve buna göre davranmak gereklidir.

Hayatın her alanında farkında olmadığımız birçok hayvan kullanımına rastlayabiliriz. Veganlığın temeli, hayvanların kullanılmasına neden olan her tür hareketten uzak durmaktır. Tüm veganların ortak noktası; etsütyumurta ve bal gibi hiçbir hayvansal gıda tüketmemek, hayvanlarda test edilen veya deri gibi ürünleri satın almamak ya da kullanmamak, genel olarak hayvanların kullanıldığı her eylemden kaçınmaktır. Hayvanların; denek olarak kullanıldığı ürünler, fayton gibi taşımacılıkta kullanımları, yarıştırılmaları, dövüştürülmeleri, hayvanat bahçeleri ve akvaryum-su parklarında sergilenmeleri, satılmaları gibi metalaştırıldıkları ve bize sunuldukları hiçbir alanda kullanımı meşrulaştırılamaz. 

Oldukça yaygın ve yanlış bir bakış açısıyla veganlık bir beslenme tarzı olarak görülmektedir. Et yemeyen bireylere vejetaryen, eğer bu birey süt ürünlerini de tüketmiyorsa ona vegan sıfatı yakıştırılmaktadır. Fakat veganlık, hayvanların hangi amaçla olursa olsun sömürülmesine karşı olan bir yaşam felsefesidir. İnsanların, hayvanları köle gibi kullanmadığı birlikte yan yana eşit bir şekilde yaşadığı bir evren kurgusudur. Yaşamımızı devam ettirebilmemiz için bizler gibi olan canlıları yememize, ömür boyu bir yerlere hapsetmemize gerek yoktur. Bunları yapmadan da sağlıklı, hatta daha sağlıklı, mutlu ve vicdanen daha rahat yaşamamız mümkündür.

Hepimiz hayvanları önemsiyoruz fakat bazı sebeplerle hayvanları kullanmamız gerektiğini düşünebiliyoruz. Yaşamımızın her alanını işgal eden bu kullanımı bırakmak oldukça zor  gözükebilir fakat durum düşünüldüğü gibi meşakkatli değildir. Hayvanların faydalanabilme amacıyla var olduklarını ve acı çekmediklerini düşünmemize yol açan toplumsal normlar nedeniyle hayvan kullanımını meşrulaştırdık. Hepimiz bu kullanımı normalleştirecek şekilde öğrendik ve bu kullanımın değişmesi, hayvansal olmayan alternatiflerin yaşamsal pratiklerimizde yer etmesi hepimizin elinde. Hiçbir şey kaybetmeden hatta birçok şey kazanarak günlük alışkanlıklarımızı dönüştürebiliriz.

Bu konuda detaylı bilgiler almak için https://veganlik.org/rehber/ adresinden vegan başlangıç rehberine ücretsiz bir şekilde üye olabilirsiniz. Vegan Başlangıç Rehberi, vegan olmak isteyip nereden başlayacağını bilemeyenler, veganizmle tanışmak ve bilgi edinmek isteyenler için Yiğit Emir (ig: veganrehber) tarafından hazırlanmış pratik bir bilgilendirme programıdır.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on telegram
Yazar - Grafiker - PR
PR - İletişim Koordinatörü
Yazar - Grafiker - PR
PR - İletişim Koordinatörü

Yazar

Yazar

Grafiker

Grafiker

Yazar - Grafiker - PR
PR - İletişim Koordinatörü

Yazar

Grafiker