Veronika Ölmek İstiyor

Paulo Coelho

Her gününüz size aynı geliyor mu? Yoksa her gününüz diğerinden farklı mı? Ya da gün içlerinde farklılıklar yaşıyorsunuz ama bu farklılıkları fark edemeyecek kadar monotonlaştınız mı? Günler size hep aynı geldiği için intihar etmek istiyor musunuz? Slovenya nerededir?  Bu sorular bu şekilde uzar gider. Bu kitapta bu soruların yanıtlarını bulabilirsiniz sanki. Hatta daha fazlasını, belki intiharların nasıl şekillendiğini, kendi içinizdeki en derin intihar düşüncesini bile bulabilirsiniz. Ama bu girizgahtan dolayı kitabı okumaktan korkmayın, bu kitabı her insanın özellikle her gencin okuması gerekir. Çünkü bizler yaşadığımız hayatlardan monotonlaşmış dönemin gençleriyiz. Bu kitap monotonlaşmaktan sıyrılmanız için sizlere bir öneridir. 

Kitabımızın konusuna gelecek olursak, güzeller güzeli Veronika’nın dört kutu uyku ilacını bir manastır odasında içerek ölümü beklemesiyle başlıyor. Peki neden? Her şeye sahip olan biri neden hayatının en güzel yaşlarında bunu yapar ki? Veronika her şeye sahip gibi görünen, istediği erkekle ilişki kurabilen, düzenli ve renkli bir hayatı olduğu düşünülen bir kadın ama o yaşamında bir şeylerin eksik olduğunu düşünüyor ve başarısız bir intihar girişiminde bulunuyor. Bu başarısız intihar girişiminden sonra gözlerini bir akıl hastanesinde açıyor ve üstüne üstlük çok kısa bir ömrü kaldığını öğreniyor. Veronika akıl hastanesinde geçirdiği süre boyunca başka insanları tanımaya ve onların hayatlarını, sorunlarını, eksikliklerini görmeye başlıyor. O insanları ve Veronika’yı okurken defalarca kendinizi onların yerine koyar, ben bu durumda olsam ne yapardım diye çok kez düşünür ve bazen o durumların içinde bulunduğunuzu bile fark edebilirsiniz. Veronika’nın başka insanları tanımaya başlaması kendi benliğini de tanımasına sebebiyet veriyor ve bizler roman boyunca hayattan ne istediğini okuyor aynı zamanda hayata tutunmaya başlamasını da seziyoruz.

Kitabın yarattığı genel etkiye gelirsek -olur da- kendinizi yalnız hissettiğiniz, ruhani olarak düşkün bir döneminizde yolunuz kesişirse onunla çok derin bağlar kurabilirsiniz artık. Çünkü Coelho bize yaşam ile ölümü o kadar ince bir varoluşçuluk çizgisinde aktarıyor ki en kötü anları aslında bizi biz yapan ve hayata tutunmamız gerektiğini düşündüren anılar haline getiriyor. Bunu yaparken de okuyucuyu yorup üzmek yerine okuyucuya o durumu güzel bir hismiş gibi aktarıyor. Aynı zamanda intihar düşüncesini, intihar girişiminde bulunan kişinin, delinin, depresyonda olanın, şizofreni hastasının ve daha birçok kişinin hayatlarını bize acı ve acıma duygusu içinde değil de bir dostumuz o durumları yaşıyormuş gibi iletiyor, tüm o anlara tanık olan bizmişiz gibi ya da o durumun içinde olan bizmişiz gibi. Bu kitabı okumak insana her insanın deliliğe ve intihara ne kadar yakın ve bunun sadece bir an olabileceğini öğretiyor. Bunun yanında her şeyin bir sebebi olmayacağını bazen sadece insanlar istediği için bunu yapabileceklerini. Aynı zamanda insanlara karşı olan yargı reflekslerimizden sıyrılmamız gerektiğini. Umarım okurken sizlerde kendinize göre derinlikler bulabilirsiniz. Şimdiden iyi okumalar dostlar.

ALINTI: 

‘’Hepimiz şu ya da bu biçimde deliyiz zaten.’’

‘’İnsanlar ancak koşullar buna el verdiğinde delirme lüksüne sahiptir.’’

‘’Aslında herkes deli, en deliler de deli olduklarının farkında olmayanlar.’’

‘’Tanrı varsa -ki ben olmadığına gerçekten inanıyorum- insan aklının sınırları olduğunu da bilir. Yoksulluğu, haksızlığı, açgözlülüğü, yapayalnızlığı, bütün bu karmaşayı o yaratmadı mı? Mutlaka çok iyi niyetlerle girişmiştir bu işe, ama sonuçlar bir felaket. Tanrı varsa bu dünyayı erkenden terk etmeyi seçen yaratıklara karşı cömert davranacaktır, hatta bizi burada vakit harcamaya zorladığı için özür bile dileyebilir.’’ 

‘’Dış tehditlerden korunaklı dünyalar yaratmak isteyen kimi kişiler, fazla ileri gidip dış dünyaya karşı abartılı yüksek duvarlar örerler. Yeni insanlara, yeni yerlere, farklı yaşantılara karşı yükselen bu duvarlar onların iç dünyasını da yoksullaştırır. İşte acılaşmak burada devreye girer.’’ 
Paulo Coelho, Veronika Ölmek İstiyor, Can Yayınları, 2021, Çev. Haldun Pamir

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on telegram

Yazar

Yazar

Grafiker

Grafiker

Yazar

Grafiker