Yaşayan Yapılar

Hepimiz gün içinde varoluşumuzun getirdiği çeşitli eylemlerde bulunuyoruz. Peki varlığımızın izini ne kadar bırakabiliyoruz? Şimdi düşünün. Görülmeyen bir anınızın görülür ve hissedilebilir olmasını ister miydiniz? Sorunun cevabı tam olarak burası: Merck Light Cloud.

Bir atriyumda var olan bu medya heykeli bir dizi panelin bağlı olduğu kavisli metal telden oluşan ve bireysel varlığı her geçişte kaydeden bir kamusal alan niteliğinde.

Muhteşem bir sanatsal yaklaşım ile çevresinde bulunan insanların anılarını, duygularını, hareketlerini belki nefes almalarını bile geri tepkiye dönüştüren bu heykel dinamik ve canlı bir organizma izlenimi uyandırır. Bu üretkenlik ve fiziksel varlıkla etkileşimli olma hali gündelik hayatın monotonluğun birkaç dakikalık sekanslar halinde keyifli anlara dönüşmesine izin verir ve ziyaretçi ile sinaptik ilişki kurarak bu ilişkiyi dolaylı mekana dönüştürür. Kalbi atmıyor, nefes almıyor olabilir ama varlığın görünmez süreçlerini görsel ve işitsel bir deneyime dönüştürerek yaşadığını kanıtlıyor. Görülmeyeni görülür kılan sinestezik bir kosmoz…

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on telegram

Yazar

Yazar

Grafiker

Grafiker

Yazar

Grafiker